سیستم پایش خوردگی آلتراسونیک مخازن تحت فشار توسط شرکت پژواک رایان طراحی و ساخته می شود.

سیستم پایش خوردگی آلتراسونیک مخازن تحت فشار به صورت اتوماتیک و با سرعت بالا توانایی شناسایی عیوب سطحی و داخلی و ضخامت سنجی دیواره انواع مخازن تحت فشار صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، نیروگاهی و مخازن نگهدارنده مایعات شیمیایی و اسید را دارا می باشد. تمام اجزاء سیستم پایش خوردگی آلتراسونیک مخازن تحت فشار در داخل ایران و توسط شرکت پژواک رایان ساخته می شود. کیفیت، تعهد و رضایت مشتریان سرلوحه کار ماست. این تجهیزات دارای 10 سال خدمات پس از فروش قابل دسترسی در داخل ایران می باشند.

 اهمیت بازرسی پایش خوردگی مخزن تحت فشار

مخازنی که در پالایشگاه ها و صنایع پتروشیمی به کار گرفته می شوند، معمولا بدلیل موادی که در داخل آنها ذخیره می گردد به مرور زمان دچار خوردگی می شوند. عدم شناسایی به موقع خوردگی ها و عیوب دیواره این مخازن، منجر به پیدایش پیامدهای فاجعه بار و اغلب جبران ناپذیرجانی، اقتصادی و زیست محیطی می گردد.

مرجع استانداردهای AP1653و EEMUA159  بازرسی های ادواری چشمی و آلتراسونیک را برای مخازن ذخیره سازی روی سطح زمین توصیه کرده است .به دلیل توسعه روزافزون صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، نیروگاه ها و ساخت هزاران مخازن تحت فشاری که در آنها کاربرد دارد، بازرسی مخازن تحت فشار بر طبق این استانداردها در زمان ساخت و بازرسی های ادواری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و ایمنی و یکپارچگی اینگونه مخازن را تضمین می کند و باعث افزایش طول عمر این مخازن و جلوگیری از نشتهای تصادفی و آلودگی های زیست محیطی پرهزینه می گردد.

 تست آلتراسونیک

امروزه پیشرفت های روزافزونی در فناوری های بازرسی تست غیر مخرب ( NDT )صورت گرفته است که با بررسی سازه و بدون ایجاد تخریب ، موجب بهبود امکان تشخیص میزان خوردگی و ضخامت سنجی مخازن تحت فشار می گردد و علاوه بر افزایش دقت عیب یابی، میزان زمان چرخه بازرسی اینگونه مخازن را کاهش می دهد. بدون شک تست آلتراسونیک از کاربردی ترین روش های تست غیر مخرب در شناسایی و تشخیص انواع خوردگی ها و ضخامت سنجی این قبیل مخازن می باشد. در تست آلتراسونیک، امواج فراصوت توسط یک پراب، به داخل دیواره مخزن یا لوله ارسال می شود، این امواج پس از برخورد به دیواره داخلی مخزن یا لوله، منعکس شده و توسط همان پراب دریافت می گردد. امواج دریافتی توسط پراب به پالس های الکتریکی تبدیل و به دستگاه آلتراسونیک ارسال می گردد .

دستگاه آلتراسونیک پس از انجام عملیات تقویت و فیلترینگ پالس های الکتریکی دریافتی، آنها را به صورت سیگنال، بر روی صفحه نمایش دستگاه نمایش می دهد. دستگاه با بررسی فاصله های زمانی بین سیگنال های دریافتی از دیواره داخلی و سرعت صوت داخل فلز دیواره مخزن، ضخامت دقیق دیواره مخزن را محاسبه و نمایش می دهد.

–  انواع روش های تست آلتراسونیک

تست آلتراسونیک می تواند به دو روش سنتی )دستی( و استفاده از اسکنر و ربات مورد استفاده قرار گیرد. روش سنتی بازرسی آلتراسونیک مخازن )روش دستی(، نیازمند اپراتوری است که به طور مستقیم به دیواره این مخازن دسترسی داشته باشد و این دسترسی اغلب نیازمند نصب داربست، سکوی کار متحرک و یا آویزان شدن اپراتور از مخزن دارد و به دنبال آن خطرات ایمنی برای اپراتور را به همراه دارد.

از سوی دیگر، بدلیل قطر ، ارتفاع و حجم زیاد این مخازن، تست آنها به صورت دستی بسیار مشکل ساز و زمان بر می باشد. همچنین به علت عدم وجود ثبت طوالنی مدت اطالعات در تست دستی و خطاهای اپراتوری زیاد در حجم باالی تست، تقریبا اطلاعات به دست آمده از اعتبار کافی برخوردار نخواهد بود .

امروزه با بکارگیری سیستم های اسکن هوشمند و پیشرفت های بسیاری که در نرم افزارها و آنالیز سیگنال آنها صورت پذیرفته است، سیستم های تست آلتراسونیک جدید با استفاده از اسکنر و نرم افزارهای پیشرفته ساخته شده است که بطور کامل مشکالت سرعت پایین تست و عدم تبت نتایج در روش سنتی را برطرف نموده است.

 از مزایای استفاده از این اسکنرها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

شرکت پژواک رایان صنایع دقیق

شرکت دانش بنیان پژواک رایان صنایع دقیق که به عنوان شرکت پیشرو سازنده پراب، تجهیزات و سیستم های تست آلتراسونیک در صنایع مختلف ایران فعال است ، با توجه به اهمیت فرایند بازرسی مخازن تحت فشار و به منظور پیشگیری از خطرات ناشی از ایجاد عیوب احتمالی در مراحل ساخت و بازرسی های ادواری، اقدام به طراحی و ساخت اسکنر بازرسی آلتراسونیک ویژه، جهت عیب یابی، ضخامت سنجی و مانیتورینگ میزان خوردگی دیواره مخازن، تانک ها و لوله های مورد استفاده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی مطابق با استانداردهای بین المللی نموده است که امروزه مشابه آن در فرایند بازرسی مخازن تحت فشار در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد .

– اسکنر سیستم پایش خوردگی آلتراسونیک مخازن تحت فشار و لوله (FLAW HUNTER CR 9925)

اسکنرFLAW HUNTER CR 9925 ، ساخت شرکت پژواک رایان صنایع دقیق، یکی از پیشرفته ترین سیستم های آلتراسونیک موجود می باشد که قادر به تست، عیب یابی و نمایش میزان خوردگی دیواره تانک ها، مخازن و لوله ها، با سرعت باال و کامال اتوماتیک می باشد .

ین اسکنر، دارای چهارچرخ مگنت متحرک است که با دو الکتروموتور مجزا، به حرکت درمی آیند. همچنین دارای یک پراب هلدر ویژه می باشد و از یک پراب با قدرت تفکیک پذیری باال (Resolution High )با تکنیک واترجت در داخل آن استفاده گردیده است که توسط یک الکتروموتور و انکودر، در عرض اسکنر حرکت رفت و برگشتی انجام می دهد.

موتورها و حرکات این اسکنر توسط یک کنترل کننده PLC  زیمنس، کنترل و هدایت می گردد.

اسکنر  FLAW HUNTER CR 9925، با استفاده از مکانیزم ها ی ویژه و کنترل کننده خود، قادر است از دیواره عمودی مخازن و تانک ها باال رفته و کل دیواره آنها را با سرعت بالا و به صورت کاملا دقیق و اتوماتیک اسکن نماید و اطلاعات بسیار مفیدی از عیوب داخلی و میزان خوردگی دیواره داخلی و ضخامت باقیمانده آن در اختیار کاربر قرار دهد.

این اسکنر با قابل یت کنترل از راه دور می تواند دیواره مخازن تا ارتفاع ۳۰ متر را در حالیکه کاربر و قسمت الکترونیک دستگاه بر روی زمین قرار دارد، باال رفته و تست نماید. قسمت هد اصلی این اسکنر قابل تعویض بوده و دارای قابلیت همسان سازی برای تست سطوح دارای انحنا ، مانند لوله ها و تانک های با قطر پایین می باشد .

این قابلیت، دستگاه را قادر به تست لوله ها و سطوح دارای انحنای با قطر ۳۲ اینچ به باال می سازد.

 

لینک دانلود کاتالوگ توضیحات تکمیلی محصول اسکنر بازرسی آلتراسونیک مخازن تحت فشار

error: امکان کپی وجود ندارد