بازرسی عیوب شمش فولادی (انواع بیلت) به روش التراسونیک

اهمیت بازرسی عیوب شمش فولادی (انواع بیلت)

بازرسی عیوب شمش فولادی برای بررسی عیوب ریخته گری در فرآیند تولید انواع مقاطع فولادی و آگاهی از الگوی توزیع آنها در ساختار داخلی فولاد، برای خریداران و تولیدکنندگان پارامتر بسیار مهم و موثری است و از بروز حوادث ناگوار احتمالی پیشگیری می نماید.

فرآیند تولید انواع مقاطع فولادی نظیر اسلب، بلوم، بیلت و شمش های گرد، معمولا در دو مرحله صورت می پذیرد. در مرحله اول، این مقاطع ریخته گری گردیده و در مرحله دوم، مقاطع ریخته گری شده، تحت عملیات نوردکاری قرار می گیرند تا به ابعاد و خواص مورد نظر برسند.

در مراحل مختلف ساخت این گونه مقاطع، انواع عیوب داخلی و سطحی از قبیل ترک، حفره های هوایی و انقباضی، حبس سرباره، آخال و …. بوجود می آیند.

برخی از این عیوب، به دلیل ابعاد و موقعیت و با توجه به کاربرد آنها در صنعت، جزء عیوبی هستند که کیفیت فولاد را به شدت کاهش می دهند و زمینه ساز بروز حوادث ناگوار در صنایع حساس می گردند.

اهمیت بازرسی فنی بیلت فولادی

تست آلتراسونیک

امروزه پیشرفت های روزافزونی در فناوری های بازرسی تست غیر مخرب (NDT) صورت گرفته است که با بررسی شمش و بیلت های فولادی و بدون ایجاد تخریب، موجب تشخیص عیوب و ضخامت سنجی انواع بیلت ها می گردد.

بدون شک تست آلتراسونیک از کاربردی ترین روش های بازرسی جوش در عیب یابی و ضخامت سنجی در انوع بیلت های فولادی چهارگوش و گرد می باشد.

در تست آلتراسونیک، امواج فراصوت توسط یک پراب، به داخل دیواره بیلت ارسال می شود، این امواج پس از برخورد به دیواره داخلی بیلت، منعکس شده و توسط همان پراب دریافت می گردد. امواج دریافتی توسط پراب به پالس های الکتریکی تبدیل و به دستگاه آلتراسونیک ارسال می گردد.

دستگاه آلتراسونیک پس از انجام عملیات تقویت و فیلترینگ پالس های الکتریکی دریافتی، آنها را به صورت سیگنال، بر روی صفحه نمایش دستگاه نمایش می دهد.

دستگاه با بررسی فاصله های زمانی بین سیگنال های دریافتی از دیواره داخلی و سرعت صوت ضخامت دقیق دیواره بیلت را محاسبه و نمایش می دهد.

سیستم اتوماتیک بازرسی، تست، عیب یابی و ضخامت سنجی آلتراسونیک بیلت های فولادی (FLAW HUNTER UBT 109)

 

FLAW HUNTER UBT 109، به منظور تست التراسونیک و بازرسی عیوب شمش فولادی (انواع بیلت) با شکل هندسی چهارگوش مربع و با ابعاد مختلف  mm۵۰×۵۰ تا mm ۱۵۰×۱۵۰ و گرد تا قطر mm ۲۰۰ طراحی گردیده است.

در این سیستم برای تست ماکزیمم ابعاد بیلت که معادل یک بیلت  mm ۱۵۰×۱۵۰ می باشد، ۸ پراب بر روی هر سطح بیلت طراحی شده که مجموعا دارای ۳۲ کانال و پراب برای تست از هر چهار وجه بیلت می باشد.

 

خصوصیات منحصر به فرد این سیستم 

 

– قابلیت تست بیلت ها با مقدار خارج از راستایی تا ۲۰میلیمتر در یک متر ابتدا و انتهای بیلت ها

– سیستم بسیار ویژه تشخیص عدم راستایی و پیچش خارج از رنج بیلت ها

– سیستم ایمنی خاص جهت جلوگیری از ورود بیلت های با ابعاد خارج از رنج جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به دستگاه

تمام این موارد این سیستم را از دیگر سیستم های تست مشابه موجود در دنیا متمایز نموده است.

سیستم بازرسی فنی شمش فولادی

با توجه به درخواست مشتری، این سیستم را می توان به گونه ای طراحی کرد که با جابجایی پراب هلدرها ی ویژه، قابلیت تست هر دو نوع بیلت چهارگوش و گرد را دارا باشد.

مشخصات بیلت های قابل تست با سیستم  FLAW HUNTER UBT 109

رديف

نام مشخصه

مقادير

1

ابعاد بیلت ها

بیلت های مربعی شکل تا  mm۱۵۰  × ۱۵۰ و بیلت های گرد تا قطر  mm۲۰۰

2

طول بیلت ها

۴ تا ۱۲ متر

3

جنس بیلت ها

Carbon Steel and Alloy steel (High, medium, low, stainless)

4

سرعت خطی تست

حداکثر ۲۵ متر بر دقیقه

5

دمای بیلت

Max. 60°c

6

عیوب قابل شناسایی

انواع عیوب حجمی و صفحه ای معادل یک سوراخ  FBH Ø 2mm

7

عدم راستایی بیلت ها

مقدار mm ۲۰ در یک متر ابتدا و انتها و حداکثر mm۳۵ در طول m۶

8

محدوده مورد تست

تست از هر چهار سطح در طول بیلت ها به استثنای  mm۱۰۰  ابتدا وانتهای بیلت

در این سیستم چهار پراب هلدر مجزا با تکنیک ستون آب (Water Column) طراحی گردیده است که با بهره گیری از مکانیزم تعلیق ویژه خود، کاملا بر روی سطح بیلت در حال حرکت شناور می باشد.

پراب ها در داخل پراب هلدرها و به فاصله مشخصی نسبت به یکدیگر قرار گرفته اند.

پراب ها، امواج صوتی را با زاویه نرمال وارد بیلت می کنند و قادر به شناسایی کلیه عیوب حجمی و صفحه ای معادل یک سوراخ FBH Ø 2mm از عمق mm ۴ از هر سطح تا انتهای ضخامت و در طول کل بیلت می باشند.

 

پراب هلدر سیستم بازرسی عیوب شمش فولادی

این سیستم قادر به ثبت و ذخیره، نتایج کامل تست در ۳۲ استریپ چارت متفاوت بوده و قابلیت آنالیز موقعیت عمقی و مکانی عیوب در طول بیلت را دارا می باشد.

همچنین با استفاده از دو عدد انکودر و  پنج عدد اسپری رنگ پاش مجزا که به عنوان مارکر بر روی چهار سطح مجزا قرار داده شده اند، قادر به مشخص کردن دقیق محل عیوب در طول بیلت می باشد.

 

 

 

 

چارت سیستم بازرسی عیوب شمش فولادی

error: امکان کپی وجود ندارد