44055474 -021
info@pejvakrayan.com

تهران، فلکه دوم صادقیه، بلوار آیت الله کاشانی، بعداز خیابان نجف زاده فروتن، پلاک 19، طبقه 3

بازرسی خوردگی: روبشگر التراسونیک قابل حمل بازرسی خوردگی پژواک رایان (مدل راقب)

  روبشگر التراسونیک قابل حمل بازرسی خوردگی (مدل راقب) ساخت شرکت پژواک رایان، یک نوع اسکنر بازرسی و کنترل خوردگی نیمه اتوماتیک ویژه بازرسی خوردگی در صنایع نفت و گاز و ضخامت سنجی آلتراسونیک می باشد. این دستگاه تست خوردگی ویژه پایش خوردگی برای اسکن انواع خوردگی لوله ها و مخازن پایه آهنی و غیرآهنی با قطر ۵۰ میلی متر (۲ اینچ) و بالاتر از ضخامت ۲ تا ۱۰۰ میلیمتر طراحی شده است؛ روبشگر راقب قادر به بازرسی خوردگی، تعیین و تشخیص میزان خوردگی و ضخامت سنجی آنها می باشد.

 

اهمیت پایش ، کنترل و بازرسی خوردگی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

  مخازن و لوله‌ها، بخش های مهمی از تجهیزات صنایع نفت، گاز و پتروشیمی را تشکیل می‌دهند. این تجهیزات بدلیل موادی که در داخل آنها ذخیره می گردد، به مرور زمان دچار خوردگی می شوند که بصورت برداشت فلز از جداره داخلی تجهیز بدنبال  تماس با سیال و کاهش ضخامت جداره داخلی رخ می دهد که موجب ایجاد عیوب و شکست دیواره داخلی می گردد.

  عدم شناسایی به موقع و عدم تشخیص میزان خوردگی ها و عیوب دیواره این تجهیزات، موجب ایجاد نشتی، شکست و یا انفجار می گردد و پیامدهای فاجعه بار و اغلب جبران ناپذیرجانی، اقتصادی و زیست محیطی را ایجاد می کند.

slide-5b8bbec
slide-489b2aa
slide-70b5efe
slide-eb3ffe1

  امروزه پیشرفت های روزافزونی در فناوری های بازرسی تست غیر مخرب (NDT) صورت گرفته است که به وسیله تجهیزات تست و بازرسی و بدون ایجاد تخریب، موجب بهبود امکان تشخیص میزان خوردگی و ضخامت سنجی می گردد. بازرسی و کنترل خوردگی غیر مخرب علاوه بر افزایش دقت عیب یابی، میزان زمان چرخه بازرسی اینگونه مخازن را کاهش می دهد.

بدون شک تست آلتراسونیک از کاربردی ترین روش های تست غیر مخرب در شناسایی و تشخیص انواع خوردگی ها و ضخامت سنجی این قبیل مخازن می باشد.

در این روش تنها با دسترسی به سطح بیرونی و بدون نیاز به دسترسی به سطح داخل تجهیزات، قادر به انجام ضخامت سنجی و بازرسی خوردگی خواهیم بود.

روبشگر آلتراسونیک قابل حمل ویژه بازرسی خوردگی (مدل راقب)

Portable Ultrasonic Scanner for Corrosion Inspection (Ragheb Model) ) PUS (CI 110) 

 

  این روبشگر با دسترسی به جداره خارجی تجهیزات انبارش و انتقال سیال از طریق موشواره قابل حمل، امواج ماوراء صوت را بداخل جداره داخلی ارسال می کند. سپس با دریافت امواج برگشتی، مقدار ضخامت جداره داخلی و میزان خوردگی را اندازه گیری می نماید و به صورت عدد و پروفایل ضخامت، به صورت چارت های A_Scan و B_Scan نمایش می دهد.

 

  کاربر با توجه به حرکت سریع اسکنر ویژه این دستگاه، که به کمک چرخ های مگنت دار و انکودر آن و بر روی سطح لوله ها و مخازن صورت می گیرد؛ می تواند بصورت مداوم، ضخامت دیواره را به صورت عدد دیجیتال و تصاویر رنگی ملاحظه نماید. از این رو، این سیستم نسبت به ضخامت سنج های التراسونیک معمولی که ضخامت را به صورت نقطه ای نمایش می دهند و قادر به نمایش تصویر نمی باشند، دارای قابلیت منحصربفردی می باشد.

 

استفاده از تکنیک چرخ و پراب (Wheel) و مرطوب نگه داشتن اتوماتیک و مداوم سطح چرخ در حین اسکن، این دستگاه را از استفاده از کوپلنت بی نیاز نموده است. لذا کاربر قادر به تست تمامی سطوح اعم از سطوح لوله، زانویی ها و خم ها می باشد.

  دسترسی آسان به کلیه پارامترها، تنظیمات دستگاه و نرم افزار ویژه آن، قابلیت محاسبه و نمایش موقعیت دقیق خوردگی های داخلی و نمایش تصاویر رنگی از نماهای بالا و جانبی  بی و سی اسکن و ارائه تصویر سه بعدی از دیواره مورد تست، از دیگر قابلیت های این دستگاه به شمار می رود.

 

  استفاده از المان های به روز و مدرن الکترونیکی، نظیرمیکرو پروسسورهای FPGA با سرعت های پردازش بالا، این دستگاه را قادر به پیاده سازی انواع قابلیت ها و فیچرهای بهینه و به روز دستگاه های بازرسی خوردگی آلتراسونیک نموده است.

 

  این دستگاه، قادر به ذخیره سازی تمامی اطلاعات دریافتی از نتایج تست و تصاویر حاصل و بارگذاری آنها به صورت آفلاین و یا خروجی اکسل جهت بررسی و آنالیز دقیق آنها می باشد.

 

  بهره گیری از گیت دینامیک، جهت جبران نوسانات فاصله بین سطح پراب و سطح اسکن و دسترسی به نتایج زنده و همزمان نقطه به نقطه اسکن، خطاهای اپراتوری را به حداقل ممکن رسانده و اطمینان از نتایج تست را در سطح بالایی قرار داده است.

  در نمودارهای B, C-Scan این نرم افزار، ضخامت های مختلف با رنگ های مختلف نمایش داده می شود. به عبارت دیگر، هرسطح ضخامت دارای یک کد رنگ خاص خود بوده که نازک شدن دیواره لوله ها و مخازن توسط خوردگی یا فرسایش، به آسانی از طریق تغییر رنگ ها در تصویر تشخیص داده می شود.

 

  راقب توانایی بازرسی خوردگی و ضخامت سنجی را از روی سطوح دارای پوشش (رنگ) مناسب دارا می باشد و نیازی به برداشتن پوشش ندارد. سرعت بالای تست به دلیل وجود چرخ های مگنت دار و عدم نیاز به کوپلنت و آب از دیگر قابلیت های مورد توجه در این سیستم می باشد.

مزایای دستگاه اسکنر دستی پایش خوردگی آلتراسونیک

 • ضخامت سنجی و بازرسی خوردگی لوله ها و مخازن پایه آهنی و غیرآهنی به روش آلتراسونیک
 • ایمن‌ترین دستگاه بازرسی، سازگار با محیط زیست و قیمت پایین‌تر نسبت به روش‌های دیگر تشخیص خوردگی
 • عدم نیاز به سطح جداره داخلی
 • قابلیت بازرسی خوردگی تجهیز در حال کار را دارد.
 • نمایش تصویر کامل و رنگی از خوردگی داخل لوله ها و مخازن در نمودار سی و بی اسکن و ارائه تصویر سه بعدی
 • قابلیت تست لوله ها قطر با ۵۰ میلی متر (۲ اینچ) و مخازن بزرگ و سطوح تخت در رنج ضخامتی ۲ تا ۱۰۰ میلیمتر را دارا می باشد.
 • دقت بالای تشخیص مقادیر خوردگی انجام شده (دهم تا صدم میلی‌متر)
 • عدم نیاز به قطعات مصرفی همانند کوپن‌های خوردگی
 • نرم افزار اختصاصی و ویژه با قابلیت ثبت و ذخیره دائمی تصاویر بدست آمده از خوردگی
 • قابلیت تست قطعات در ارتفاع تا ۶ متر بدون نیاز به داربست با استفاده از اهرم ویژه پلی آمید ۴ متری
 • شناسایی خوردگی و کاهش ضخامت (POD) بسیار بالا، به دلیل سرعت نمونه برداری
 • قابل حمل و سبک با کاربری بسیار آسان
 • قابلیت کارکرد مداوم با باطری تا 6ساعت
 • دارای قابلیت ثبت و ضبط اطلاعات و امکان گزارش‌گیری و پایش آن به‌صورت آفلاین و آنلاین
 • تحویل حداکثر 4 ماهه
 • نرم‌ا‌فزار سازگار با ویندوز 7،8 و 10
 • دارای 2 سال گارانتی بی‌قید و شرط قطعات الکترونیک
 • 10 سال خدمات پس از فروش
خصوصیات دستگاه روبشگر بازرسی خوردگی
مشخصات دستگاه روبشگر بازرسی خوردگی
مشخصات دستگاه روبشگر بازرسی خوردگی 2
مشخصات موشواره روبشگر بازرسی خوردگی

برخی از کاربردهای این اسکنر در:

 

– خطوط لوله های شبکه نفت و گاز

– لوله های تاسیسات داخل پالایشگاه ها، نیروگاهها و پتروشیمی ها از سایز 2 اینچ به بالاتر

– مخازن تحت فشار ذخیره سیالات خورنده نیروگاهها و پالایشگاهها

– مخازن CNG خودروها

– انواع دیگ های بخار

– انواع لوله های زانویی و سه راهی و چهار راهی

– لوله و اتصالات فولادی، مسی و آلومینیومی 

– استراکچر­ها و ستون­های فلزی در محیط­های خورنده

بازرسی خوردگی

دریافت کاتالوگ

 

کاتالوگ روبشگر بازرسی خوردگی

روبشگر التراسونیک بازرسی خوردگی 22

برای اطلاع از قیمت روز انواع مختلف تجهیزات التراسونیک، نامه درخواست رسمی خود را به ایمیل info@pejvakrayan.com و یا به شماره فکس 44055474-021 ارسال بفرمایید.کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما هستند.

error: امکان کپی وجود ندارد